Festivalis „TARP“ pristatė jubiliejinę programą, kurioje – išskirtiniai užsienio svečių pasirodymai

Vilniuje prasidėjo poeziją ir audiovizualinį meną apjungiantis festivalis „TARP“, kuris tęsis iki rugsėjo 19 dienos. Dešimties metų jubiliejų skaičiuojantis festivalis smalsiems žiūrovams ir klausytojams pristatytas spektrą renginių, laviruojančių tarp poezijos, instaliacijų, video dirbtuvių, fotografijos parodų, gyvo garso koncertų ir performansų. Intriguojanti festivalio programa žiniasklaidai buvo pristatyta Naujamiesčio širdyje įsikūrusiame naujame viešbutyje „eLoftHOTEL“. Spaudos konferencijoje dalyvavę festivalio sumanytoja poetė Gabrielė Labanauskaitė, atlikėjas Žygimantas Kudirka ir vaizdo menininkas Francis Magnenot vienbalsiu teigė, kad poezija yra universali kalba, jungianti įvairias meno formas ir skirtingus atlikėjus.

Poetė Gabrielė Labanauskaitė: „Poezija yra tas paslaptingas vanduo, į kurį norisi panirti intuityviai“

Festivalio sumanytoja dramaturgė ir poetė Gabrielė Labanauskaitė teigė, kad dešimtąjį gimtadienį švenčiantis festivalis žiūrovams siūlo kaip niekad gausią užsienio atlikėjų programą: „Šiemet esame TARP kubu – tarptautinis, tarpdisciplininių tarpinių būsenų festivalis. Daugiausiai užsienio svečių, daugiausiai skirtingų medijų ir daugiausiai eksperimentinių potyrių. Suprantu, kad dabar visa tai skamba kaip kosmosas, bet poezija ir yra tas paslaptingas vanduo, į kurį norisi panirti intuityviai, be didelių galvojimų“.

Ji taip pat pasidžiaugė, kad per dešimt savo gyvavimo metų festivalis ne tik pristatė įdomiausius audiovizualinės poezijos atstovus iš užsienio, bet ir inicijavo ne vieną naują poezijos ir tarpdisciplininių menų kūrėjų projektą Lietuvoje. „Šių metų pavyzdys yra audiozinas, kuriame pirmąsyk bus apjungiama skirtingose aplinkose skaitoma poezija su garsiniais eksperimentais ir netgi audiokomiksais – pačių kūrėjų visiškai naujai išgalvotu žanru“, – teigė G. Labanauskaitė, kuri priminė, kad šio audiovizualinės poezijos žanro naujoko premjera įvyks jau šiandien nuo 20 val. tamsioje kino teatro „Pasaka“ salėje. Renginio dalyvių lauks ir staigmena – „akla“ maisto degustacija, kuria rūpinasi azijietiškos virtuvės restoranas „KINZA“. Po renginio audiozinas taps pasiekiamas visiems internete – bus patalpintas festivalio tinklalapyje www.tarpfest.lt.

Vaizdo menininkas Francis Magnenot: „Kinas yra trapus ir artimas poezijai“

Pirmasis festivalio „TARP“ renginys įvyko pirmadienį. Jame vaizdo menininkų kolektyvas „Cinema Fragile“ (Katia Viscogliosi ir Francis Magnenot duetas) vedė video haiku dirbtuves, kurių metu dalyvių sukurtus vizualius eilėraščius bus galima pamatyti jau šiandien, rugsėjo 16 d. 18.30 val. Prancūzų kultūros centre. Renginyje kolektyvas „Cinema Fragile“ pristatys ir savo darbus, kuriuos vadina poetiniais esė, kino eilėraščiais, eksperimentine beletristika ar potyrių dokumentacija. Šie literatūros ir kino susirašinėjimai audžiami iš atsitiktinių tekstų, kažkieno įamžintų vaizdų ar pačių kūrėjų nufilmuotos vaizdo medžiagos.

„Duetą pavadinome „Cinema fragile“. Išvertus tai reiškia „trapus kinas“. Nes kinas yra trapus ir artimas poezijai. Haiku, literatūros forma, kurią naudojame, yra labai trapi. Ji neateina staiga su trenksmu. Tai ne toks dalykas, kuris tau staiga išnyra prieš akis. Tai subtilu. Pagrindinė video haiku idėja – grįžti prie kino ištakų. Trys menki sakinukai – trys būsenos: stabili būsena, būsena, kai kažkas nutinka, ir vėl stabili būsena. Pastaroji gali kaip nors skirtis nuo pirmosios, bet ji vis tiek stabili. Tokie haiku yra tarsi gatvių fotografija. Išeini į gatvę ir joje paskęsti, stebi ją. Tam tau reikia „bėgiojančių“ akių – kad iš tikrųjų matytum, kas dedasi“, – teigė F. Magnenot, kuris sakė manantis, kad kiekvienas gali sukurti haiku, jeigu tik tam turi pakankamai nuovokos.

Atlikėjas Žygimantas Kudirba: „Slemas yra lyg slapta poezija“

„Kitas išskirtinis festivalio renginys įvyks jau rytoj, ketvirtadienį, nuo 20 val. kultūros bare „Kablys“, kur vyks slemo vakaras su Lietuvos atlikėjais. Vakarą ves Žygimantas Kudirka (MC Mesijus), o kviestinis renginio svečias iš Čekijos – atlikėjas Ondrej Buddeus surengs performansą.

„Ilgą laiką rašymas buvo elito privilegija, nes dauguma žmonių nemokėjo rašyti ar skaityti. Dabar viskas yra kitaip. Slemas yra kažkas „tarp“. Tarp rašytojų ir žmonių, kurie turi pomėgį rašyti. Slemas yra platforma, kurioje galimos naujos prieigos prie poezijos. Slemas yra lyg slapta poezija, paslapčių poezija, nes žmonės, kurie nerašo profesionaliai, dažniausiai nėra linkę rodyti savo darbų“, – teigė alternatyvios muzikos kūrėjas Ž. Kudirka

Garso įraše – šių metų festivalio daina „TARPinės būsenos“, kurios atlikėjai yra Gabrielė Labanauskaitė, Žygimantas Kudirba ir Marius Stavaris: https://soundcloud.com/audiovizualinespoezijosfestivalis

Vaizdo įraše – dainos „TARPinės būsenos“ kūrimo užkulisiai: https://www.youtube.com/watch?v=Xfi29Z5lkMk

​Festivalis išvardintais renginiais nesibaigs. Jau penktadienį, rugsėjo 18 d., visų poezijos, muzikos ir tarpdisciplininių menų gerbėjų laukia didžiausias festivalio renginys – koncertas su šio festivalio žvaigždėmis iš užsienio Rosen (Didžioji Britanija), Gudrun Gut (Vokietija), Alessandro Bosetti (Italija) ir Vul Vulpes (Estija). Koncertas nuo 19.00 val. vyks Lietuvos teatro, kino ir muzikos muziejus kiemelyje. Paskutinioji festivalio diena, šeštadienis, bus skirtas diskusijai ir paskaita „TARPdisciplininės poezijos būsenos“ su video poezijos festivalio „Liberated Words“ organizatorėmis Sarah Tremlett ir Lucy English iš Didžiosios Britanijos. Renginiai vyks Nacionalinė dailės galerijoje nuo 12 val. , o nuo 19.30 val. „Gėlių paviljone“ vyks festivalio uždarymas su „SHE’S A SHOW“ (Danija) pasirodymu, dviejų fotografijos ir poezijos parodų – „TARPinės būsenos“ ir „Astronominė Louis-Auguste Blanqui hipotezė“ – atidarymu bei atviro mikrofono vakaru, kurio metu visi norintys galės skaityti poeziją.

Šių metų festivalio temą – „TARPinės būsenos“, gimstanti iš skirtingų medijų, paskirų sąlyčio taškų ir juslių bei delikačių patyrimų. Festivaliui dalinę paramą suteikė Lietuvos kultūros taryba. „TARP“ partneriai ir rėmėjai: Goethes institutas Lietuvoje, Danijos ambasada, Prancūzų kultūros institutas, Čekijos Respublikos ambasada, Biuro Literackie (Lenkija), „Liberated Words“ (Anglija), restoranas „KINZA“, viešbutis „eLoftHotel“, „Kirtimų kultūros centras“, renginių organizatorius „Sha:TRI:Ah“ ir kiti.

2015.09.16