Apie TARPdisciplinines poezijos būsenas bus diskutuojama paskaitoje, o jų ieškoma – nuotraukose

Vilniuje vyksta didžiausias audiovizualinės poezijos festivalis Baltijos šalyse „TARP“. Paskutinioji dešimtus metus vykstančio festivalio diena – rugsėjo 19 d.,  šeštadienis, bus skirta paskaitai ir diskusijai „TARPdisciplininės poezijos būsenos“ su video poezijos festivalio „Liberated Words“ organizatorėmis Sarah Tremlett ir Lucy English iš Didžiosios Britanijos.

Renginiai nuo 12 val. vyks Nacionalinė dailės galerijoje, o nuo 19.30 val. visi kviečiami į „Gėlių paviljoną“, kur vyks festivalio uždarymas su atlikėjų dueto SHE’S A SHOW pasirodymu, dviejų parodų – „TARPinės būsenos“ ir „Astronominė Louis-Auguste Blanqui hipotezė“ – atidarymu bei atviro mikrofono vakaru, kurio metu visi norintys galės skaityti poeziją.

Paskaitoje – rinktiniai poetiniai filmai

​Šeštadienį vyksiančią paskaitą ves  filmų kūrėja, menininkė ir rašytoja Sarah Tremlett. Ji yra poetinio kino festivalio „Liberated Words“ bendradirektorė ir „MIX“ projekto bendrakūrėja kartu su poete Lucy English. Sarah Tremlett taip pat yra filosofijos mokslų poetinio kino magistrė, savo pranešimus apie audiovizualinę poeziją skaitanti visame pasaulyje.

„Šioje paskaitoje bus pristatyti rinktiniai haiku poezijos filmai, kartu su lėtais, minimalistiniais, kontempliatyviais poetiniais filmais. Panašiai kaip judantys paveikslai, šie filmai yra susitelkę ties vaizdo išore ir teksto atsiradimu ir išnykimu. Mane ypač domina paradoksalūs ir filosofiniai poetinio filmo aspektai ir asmeninis balsas santykyje su šios terpės vaidmeniu moteriško subjektyvumo požiūriu“, – teigia tokio kino teoretinė ir praktikė Sarah Tremlett ir priduria, kad jos darbai tiria kaip žiūrovas gali interpretuoti spausdintą puslapį ekrane, kai skaitmeniniai įrankiai įgalina mus persvarstyti konkrečiąją poeziją kaip judantį žanrą.

Fotografijos parodose – tarpinių būsenų paieškos

Šeštadienio vakare nuo 19.30 val. „Gėlių paviljone“ vyks festivalio uždarymas su dviejų parodų – „TARPinės būsenos“ ir „Astronominė Louis-Auguste Blanqui hipotezė“ – atidarymu. Jei prancūzo menininko tekstus ir vizualius menus apjungiančios hipnozės žiūrovui jau yra pažystamos, tai „TARPinės būsenos“ – visiškai naujas ir unikalus Lietuvos menininkų projektas, kuriame susipins analoginės fotografijos vaizdai ir poetų eilės.

„Fotografija ir poezija kuria būsenas. Tarp žvilgsnių, žingsnių, minčių ir judesių fotografai mainosi juostelėmis, poetai siunčia vienas kitam savo eilėraščių nuotrupas ir kuria naują tekstą. Analoginės fotografijos vaizdai jungiasi į vieną, naudojant dvigubą ekspoziciją. Poetai kuria bendrą eilėraštį naudodamiesi „eilėraščių (būsenų) priėmimo sistema“, – parodą „TARPinės būsenos“ apibūdina jos kuratorė Austėja Tavoraitė, parodą kuruojanti su Dariumi Jurevičiumi.

Šios parodos fotografai: Mindaugas Jarockis, Raimundas Tuminauskas, Vytautas Krakauskas. Mindaugas Gabrėnas, Ramūnas Danisevičius, Nerijus Kuzmickas, Juris Jakovlevas, Inga Dinga, Gertrūda Danisevičiūtė, Austėja Tavoraitė ir Darius Jurevičius. Parodos poetai: Ričardas Šileika, Julius Keleras, Emilija Ferdmanaitė, Marius Plečkaitis, Ernestas Noreika, Žygimantas Kudirka, Ramunė Brunzaitė, Gabrielė Labanauskaitė, Marius Abramavičius, Artūras Valionis ir Ramūnas Liutkevičius.

Koncerte – poezijos ir garso duetas SHE‘S A SHOW

Vakaro metu be fotografijos parodų atidarymo vyks ir poezijos bei garso dueto SHE‘S A SHOW iš Danijos pasirodymas. Duetą sudarančių atlikėjų Mette Moestrup ir Miriam Karpantschof teigimu, jos pasirodo agresyviai ir smagiai, vaikščiodamos tiek po populiariąsias, tiek po ribines garso laukų teritorijomis.

„Kurdamos naudojame tai, ką turime tuo momentu – t. y. instrumentą, garsą, tekstą, žodžius, objektus. Iš šio taško mes išeiname į laisvą kūrybos erdvę. Taigi, mes labiausiai susitelkiame į laisvą grojimą ir improvizavimą ir per tai pasiekiame tam tikrą formą. Dainuojame apie pinigus, melą, lytis, geismą, karštį, mišką, meilę ir karą“, – teigia duetas ir dar priduria, jog mano, kad poezija yra pati savaime labai muzikali, o muzika yra tiesiog užkoduota joje.

Festivaliui šiemet dalinę paramą suteikė Lietuvos kultūros taryba. „TARP“ partneriai ir rėmėjai: Goethes institutas Lietuvoje, Danijos ambasada, Prancūzų kultūros institutas, Čekijos Respublikos ambasada, Biuro Literackie (Lenkija), „Liberated Words“ (Anglija), restoranas „KINZA“, viešbutis „eLoftHotel“, „Kirtimų kultūros centras“, renginių organizatorius „Sha:TRI:Ah“ ir kiti.

2015.09.18